
Excel Automation is an authorized East Coast Sensors distributor. Contact us with sales and technical support.
| 1 Series |
2 Cali- bration |
3 Sheath Diameter |
4 Sheath Length |
5 Junction |
6 Lead Wire Material (inside armor) |
7 Lead Wire Length |
8 Armor Cable Diameter |
9 Cap/Spring Style |
10 Termination Style |
11 Special Features |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TA4 | A |
| 2 | Calibration |
|---|---|
| J | Type J |
| K | Type K |
| T | Type T |
| E | Type E |
| 3 | Sheath Diameter |
|---|---|
| G | 0.118″ (3mm) |
| H | 0.125″ (3.2mm) (1/8″) |
| J | 0.156″ (4mm) |
| L | 0.188″ (4.8mm) (3/16″) (standard) |
| M | 0.236″ (6mm) |
| N | 0.250″ (6.4mm) (1/4″) |
| P | 0.314″ (8mm) (5/16″) |
| 4 | Sheath Length |
|---|---|
| R | 1/4″ |
| S | 3/8″ (Standard) |
| W | 1/2″ |
| X | 5/8″ |
| Y | 3/4″ |
| Z | 1″ |
| 5 | Junction |
|---|---|
| G | Grounded (standard) |
| U | Ungrounded |
| 6 | Lead Wire Material (inside armor cable) |
|---|---|
| H | Fiberglass with armor cable (800°F) (standard) |
| J | Fluoropolymer with armor cable (400°F) |
| K | Polyimide with armor cable (500°F) |
| M | Fiberglass with stainless steel braid with armor cable (800°F) |
| W | Fluoropolymer with stainless steel braid with armor cable (400°F) |
| Wire gauge determined by ECS based on sheath diameter. For special requirements consult factory |
| 7 | Lead Wire Length |
|---|---|
| 12-999 |
| Over 999″ contact factory |
| 8 | Armor Cable Diameter |
|---|---|
| A | 0.275″OD (standard) |
| 9 | Cap/Spring Style |
|---|---|
| P | 7/16″ ID single slot (standard cap)/1/4″ OD x 10″ spring |
| Q | 12.5mm ID double slot / 1/4″OD x 10″ spring |
| R | 14.7 ID double slot / 1/4″OD x 10″ spring |
| S | 7/16″ ID single slot (standard cap)/1/4″OD x 6″ spring |
| T | 12.5mm ID double slot / 1/4″OD x 6″ spring |
| W | 14.7 ID double slot / 1/4″OD x 6″ spring |
| 10 | Termination Style |
|---|---|
| A | 2″ stripped leads (bare ends) |
| B | 2″ stripped leads w/ spade lugs |
| C | Standard male plug (400°F) |
| D | High temp male plug (660°F) |
| E | Max temp male plug (800°F) |
| G | Solid pin plug |
| H | Standard female jack (400°F) |
| J | Miniature plug (400°F) |
| K | Miniature jack (400°F) |
| L | 2″ stripped leads w/ #6 Ring terminals |
| N | Standard 3 pin plug w/ ground wire (400°F) |
| W | 2″ stripped leads w/ wire ferrules (pin terminals) |
| Q | 2” stripped leads w/ wire ferrules |
| X | Extra long lead wire length (beyond 2” stripped leads) |
| 11 | Special Features |
|---|---|
| None | |
| 01 | Solid conductor (Lead wire) |
| 04 | Flat tip probe |
| 05 | Drill point tip |
| 07 | Cable Clamp |
| 08 | Bx Connector |
| 09 | Mating connector
|
| 11 | International IEC 584-3 color coded leads |
| 12 | British color coded leads |
| 13 | German color coded leads |
| 14 | Japanese color coded leads |
| 18 | Moisture protection boot on connector |
- Adjustable spring/armor style thermocouples fit a wide variety of hole depths
and added armor cable offers additional lead protection - Cap spins over entire length of spring
- 20 awg stranded wire comes standard for 0.156”and larger
- 24 awg stranded wire comes standard for 0.125” and 0.118”
