
Excel Automation is an authorized East Coast Sensors distributor. Contact us with sales and technical support.
| 1 Series |
2 Element Type |
3 Element Accuracy |
4 Wire Configuration |
5 Sheath Diameter |
6 Sheath Length |
7 Lead Wire Material |
8 Lead Wire Length |
9 Cap/Spring Style |
10 Termination Style |
11 Special Features |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RA1 |
| 2 | Element Type |
|---|---|
| T | 100 Ω DIN 00385 (thin film) |
| U | 500 Ω DIN 00385 (thin film) |
| W | 1000 Ω DIN 00385 (thin film) |
| X | 120 Ω Nickel DIN 00672 (thin film) |
| Y | 100 Ω DIN 003916 (wire wound) |
| Z | 500 Ω DIN 003916 (wire wound) |
| Q | 10 Ω copper (thin film) |
| 3 | Element Accuracy |
|---|---|
| A | Class A (0.06%) |
| B | Class B (0.12%) |
| 4 | Wire Configuration |
|---|---|
| 2 | 2-wire |
| 3 | 3-wire |
| 4 | 4-wire |
| 5 | 2-wire (Dual) |
| 6 | 3-wire (Dual) |
| 5 | Sheath Diameter |
|---|---|
| G | 0.118” (3mm) |
| H | 0.125” (3.2mm) (1/8″) |
| J | 0.156” (4mm) |
| L | 0.188” (4.8mm) (3/16″) |
| M | 0.236” (6mm) |
| N | 0.250” (6.4mm) (1/4″) |
| P | 0.314” (8mm) (5/16″) |
| Sizes for reference only (Standard tolerances apply) | |
| For other diameters consult factory |
| 6 | Sheath Length |
|---|---|
| R | 1/4″ |
| S | 3/8 (standard)” |
| W | 1/2″ |
| X | 5/8″ |
| Y | 3/4″ |
| Z | 1″ |
| H | 1.25″ |
| P | 1.5″ |
| Q | 1.75″ |
| T | 2″ |
| 7 | Lead Wire Material |
|---|---|
| A | Fiberglass (800°F) |
| B | Fluoropolymer (400°F) |
| C | Fiberglass with stainless steel braid (800°F) |
| D | Fluoropolymer with Stainless steel braid (400°F) |
| 8 | Lead Wire Length |
|---|---|
| 12-999 |
| Over 999″ contact factory |
| 9 | Cap/Spring Style |
|---|---|
| P | 7/16″ ID Single slot (standard cap) / 1/4″OD x 10″ spring |
| Q | 12.5mm ID double slot / 1/4″OD x 10″ spring |
| R | 14.7mm ID double slot / 1/4″OD x 10″ spring |
| S | 7/16″ ID Single slot (standard cap) / 1/4″OD x 6″ spring) |
| T | 12.5mm ID double slot / 1/4″OD x 6″ spring |
| W | 14.7mm ID double slot / 1/4″OD x 6″ spring |
| 10 | Termination Style |
|---|---|
| A | 2″ stripped leads (bare ends) |
| B | 2″ stripped w/ #8 spade lugs |
| C | Standard male 2-pin plug (400°F) |
| D | Standard male 3-pin plug (400°F) |
| F | Standard 2-pin female jack (400°F) |
| G | Standard 3-pin female jack (400°F) |
| H | Miniature male 2-pin plug (400°F) |
| P | Miniature male 3-pin plug (400°F) |
| J | Miniature female 2-pin jack (400°F) |
| K | Miniature female 3-pin jack (400°F) |
| R | Dual molded male 4-pin plug (400°F) (for dual 2 wire) |
| T | Dual molded female 4-hole jack (400°F) (for dual 2 wire) |
| W | 2″ stripped leads w/ pin terminals |
| Q | 2″ stripped leads w/ wire ferrules |
| X | Extra long lead wire length (beyond 2” stripped leads) |
| 11 | Special Features |
|---|---|
| None | |
| 04 | Flat tip probe |
| 05 | Drill point tip |
| 06 | Epoxy seal |
| 07 | Cable Clamp |
| 08 | Bx Connector |
| 09 | Mating connector |
| 18 | Moisture protection boot on connector |
- Adjustable spring style RTDs fit a wide variety of hole depths
- Cap spins over entire length of sprong
- Spring has an OD of 0.254″
- 24 AWG stranded wire comes standard
