

Excel Automation is an authorized East Coast Sensors distributor. Contact us with sales and technical support.
| 1 Series |
2 Melt Bolt Style |
3 Melt Bolt Length |
4 Element Type |
5 Element Accuracy |
6 Wire Configuration |
7 Sheath Diameter |
8 Tip Length |
9 Armor Cable Length |
10 Termination Style |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RJ1 |
| 2 | Melt Bolt Style |
|---|---|
| A | Style 1 |
| B | Style 2 |
| 3 | Melt Bolt Length |
|---|---|
| 03 | 3″ |
| 04 | 4″ |
| 06 | 6″ |
| 07 | 7″ |
| 09 | 9″ |
| 12 | 12″ |
| 14 | 14″ |
| 4 | Element Type |
|---|---|
| T | 100 Ω DIN 00385 (thin film) |
| U | 500 Ω DIN 00385 (thin film) |
| W | 1000 Ω DIN 00385 (thin film) |
| X | 120 Ω Nickel DIN 00672 (thin film) |
| Y | 100 Ω DIN 003916 (wire wound) |
| Z | 500 Ω DIN 003916 (wire wound) |
| Q | 10 Ω copper (thin film) |
| 5 | Element Accuracy |
|---|---|
| A | Class A (0.06%) |
| B | Class B (0.12%) |
| 6 | Wire Configuration |
|---|---|
| 2 | 2-wire |
| 3 | 3-wire |
| 4 | 4-wire |
| 5 | 2-wire (Dual) |
| 7 | Sheath Diameter |
|---|---|
| H | 0.125” (3.2mm) (1/8″) |
| L | 0.188” (4.8mm) (3/16″) |
| N | 0.250” (6.4mm) (1/4″) |
| 8 | Tip Length |
|---|---|
| T | Flush |
| H | 1/8″ |
| U | 1/4″ |
| B | 3/8″ (standard) |
| W | 1/2″ |
| X | 5/8″ |
| Y | 3/4″ |
| Z | 1″ |
| P | 1-1/8″ |
| Q | 1-1/4″ |
| 9 | Armor Cable Length |
|---|---|
| X | No flex armor (style 2 only) |
| F | 4″ (standard) (style 1 only) |
| 6-600 |
| (style 1 only) | |
| over 600″contact factory |
| 10 | Termination Style |
|---|---|
| A | 2″ stripped leads (bare ends) |
| B | 2″ stripped w/ #8 spade lugs |
| C | Standard male 2-pin plug (400°F) |
| D | Standard male 3-pin plug (400°F) |
| F | Standard 2-pin female jack (400°F) |
| G | Standard 3-pin female jack (400°F) |
| H | Miniature male 2-pin plug (400°F) |
| P | Miniature male 3-pin plug (400°F) |
| J | Miniature female 2-pin jack (400°F) |
| K | Miniature female 3-pin jack (400°F) |
| R | Dual molded male 4-pin plug (400°F) (for dual 2 wire) |
| T | Dual molded female 4-hole jack (400°F) (for dual 2 wire) |
| W | 2″ stripped leads w/ pin terminals |
| Q | 2″ stripped leads w/ wire ferrules |
| X | Extra long lead wire length (beyond 2” stripped leads) |
