

Excel Automation is an authorized East Coast Sensors distributor. Contact us with sales and technical support.
| 1 Series |
2 Element Type |
3 Element Accuracy |
4 Wire Configuration |
5 Spade Size |
6 Lead Wire Material |
7 Lead Wire Length |
8 Termination Style |
9 Special Features |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RE1 |
| 2 | Element Type |
|---|---|
| T | 100 Ω DIN 00385 (thin film) |
| U | 500 Ω DIN 00385 (thin film) |
| W | 1000 Ω DIN 00385 (thin film) |
| X | 120 Ω Nickel DIN 00672 (thin film) |
| Y | 100 Ω DIN 003916 (wire wound) |
| Z | 500 Ω DIN 003916 (wire wound) |
| Q | 10 Ω copper (thin film) |
| 3 | Element Accuracy |
|---|---|
| A | Class A (0.06%) |
| B | Class B (0.12%) |
| 4 | Wire Configuration |
|---|---|
| 2 | 2-wire |
| 3 | 3-wire |
| 4 | 4-wire |
| 5 | 2-wire (Dual) |
| 6 | 3-wire (Dual) |
| 5 | Spade Size |
|---|---|
| F | 1/2” x 1/2” |
| H | 5/8” x 5/8” |
| M | 3/4” x 3/4” |
| N | 1” x 1” |
| P | 3/4 x 7/8” |
| Q | 1/2” x 5/8” |
| Check witht factory for custom sizes |
| 6 | Lead Wire Material |
|---|---|
| A | Fiberglass (800°F) |
| B | Fluoropolymer (400°F) |
| C | Fiberglass with stainless steel braid (800°F) |
| D | Fluoropolymer with stainless steel braid (400°F) |
| E | Fiberglass with armor cable (800°F) |
| F | Fluoropolymer with armor cable (400°F) |
| G | Fiberglass with stainless steel braid with armor cable (800°F) |
| H | Fluoropolymer with stainless steel braid with armor cable (400°F) |
| 7 | Lead Wire Length |
|---|---|
| 6-999 |
| Over 999″ contact factory |
| 8 | Termination Style |
|---|---|
| A | 2″ stripped leads (bare ends) |
| B | 2″ stripped w/ #8 spade lugs |
| C | Standard male 2-pin plug (400°F) |
| D | Standard male 3-pin plug (400°F) |
| F | Standard 2-pin female jack (400°F) |
| G | Standard 3-pin female jack (400°F) |
| H | Miniature male 2-pin plug (400°F) |
| P | Miniature male 3-pin plug (400°F) |
| J | Miniature female 2-pin jack (400°F) |
| K | Miniature female 3-pin jack (400°F) |
| R | Dual molded male 4-pin plug (400°F) (for dual 2 wire) |
| T | Dual molded female 4-hole jack (400°F) (for dual 2 wire) |
| W | 2″ stripped leads w/ pin terminals |
| Q | 2″ stripped leads w/ wire ferrules |
| X | Extra long lead wire length (beyond 2” stripped leads) |
| 9 | Special Features |
|---|---|
| None | |
| 02 | 1.5″ long strain relief spring |
| 03 | 1.5″ long heat shrink where wire exits the probe |
| 06 | Epoxy seal |
| 07 | Cable Clamp |
| 08 | Bx Connector |
| 09 | Mating connector |
- 24 AWG stranded wire comes standard
- Spade is silver soldered to probe
- Spade is 0.010″ thick
